Czym się różni gitara akustyczna od klasycznej?

Pierwszą podstawową różnicą w budowie obu gitar jest rodzaj stosowanych strun.

W przypadku gitary klasycznej mamy struny nylonowe, a w przypadku gitary akustycznej struny stalowe.
Gdyby podczas koncertu zerwała nam się struna w przypadku gitary akustycznej ta wymiana będzie prosta, ponieważ struna stalowa łatwo dochodzi do stroju i nie rozciąga się tak mocno jak struna nylonowa w gitarze klasycznej, która niestety bardzo długo łapie strój.
Gitara akustyczna ma większe i grubsze pudło, dlatego właśnie gitara akustyczna jest dużo głośniejsza. niż gitara klasyczna.
Drugim istotnym aspektem jest szerokość gryfu obu gitar.
W przypadku gitary klasycznej ten gryf jest dużo szerszy, co ułatwia łapanie niektórych chwytów, natomiast utrudnia lub nawet uniemożliwia stosowanie pewnych technik, które są dostępne w przypadku gitary akustycznej.
Jeżeli chodzi o szerokość gryfu gitara akustyczna jest bardzo podobna do gitary elektrycznej. W gitarze elektrycznej również mamy dostępne te same techniki, które są stosowane na gitarze akustycznej. Gitarzystom elektrycznym zaleca się spróbowanie swoich sił w grze na gitarze akustycznej z tego względu że gitara akustyczna zwyczajnie wybacza mniej błędów, więc jeżeli chcesz wzmocnić swoje palce i poprawić jakość swojej techniki spróbuj na jakis czas przerzucić się na gitare akustyczną, a potem wrócić na elektryczną.
Podczas grania na gitarze akustycznej możemy swobodnie używać kciuka do łapania strun E6 lub A5 co daje nam większa swobodę do działania dla reszty palców.
Natomiast w gitarze klasycznej jest to nie tyle niemożliwe, co bardzo utrudnione ze względu na szerokość gryfu, dlatego wygodniej jest te chwyty łapać jednak palcem.
Istotną zaletą gitary akustycznej jest fakt, iż pomiedzy podstrunicą a gryfem znajduje się pręt który umożliwa regulację wysokości strun. Jest to szczególnie przydatne dla gitarzystów którzy stosują różne alternatywne stroje. Ten pręt można regulować nakrętką, która znajduje się wewnątrz pudła rezonansowego. Z kolei w gitarze klasycznej tego pręta nie ma.
Gryf gitary klasycznej jest prawie zupełnie płaski, natomiast akustycznej wypukły.
Gryf gitary klasycznej łączy się z pudłem rezonansowym na XII progu. Z kolei w gitarach akustycznych jest to próg XIV, co daje nam dostęp do wysokich pozycji. Ponadto w gitarach akustycznych bardzo często spotyka się tzw. cutaway, czyli wcięcie w pudle, które daje nam dostęp do jeszcze wyższych pozycji. Spotyka się to również w gitarach klasycznych, natomiast jest to rzadkość.
Gitara klasyczna ma cieplejsze i łagodniejsze brzmienie. Z kolei brzmienie gitary akustycznej jest bardziej dźwięczne i wyraziste.
Na jakiej gitarze powinno się rozpocząć naukę? Na takiej na której docelowo chce się grać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *