Wymiana strun w gitarze akustycznej

Wymiana strun w gitarze akustycznej

Wymiana strun to podstawowa czynność w życiu każdego gitarzysty.
Podstawowa, ale nierzadko bardzo kłopotliwa, zwłaszcza w przypadku gitary akustycznej.
Wymieniając struny musimy od razu wymienić cały komplet.
Jedynym wyjątkiem może być sytuacja kiedy zerwiemy strunę z świeżo wymienionego kompletu. W przeciwnym wypadku nowa struna będzie brzmiała wyraźnie inaczej od pozostałych. Aby profil gryfu ustawiany prętem regulacyjnym nie uległ zmianie struny należy zmieniać pojedynczo. Zdejmujemy starą strunę, a na jej miejsce zakładamy nową. Dzięki temu nie będzie konieczna ponowna regulacja gryfu po wymianie strun.
Procedura bezpiecznej wymiany strun przebiega następująco:
Całkowicie luzujemy starą strunę.
Wyciągamy kołeczek z mostka. Pomoże nam w tym korbka, która powinna mieć specjalne wcięcie do wyciągania opornych kołków. Zdejmujemy strunę wyciągając ją z mostka i otworu w kluczu.
Nową strunę wkładamy w otwór mostka tulejką w dół.
Otwór mostka zatykamy kołeczkiem i przytrzymując go lekko naciągamy strunę. Tulejka musi się zaprzeć o spód mostka tak, aby po naciągnięciu nie dało się wyciągnąć kołeczka z otworu.
Teraz można przystąpić do nawijania struny na klucz.
Strunę przetykamy przez otwór w kluczu. W tym momencie nie należy jeszcze naciągać struny, a wręcz zostawić pewien zapas luzu na nawinięcie. Końcówkę po przełożeniu przez otwór kołka warto zawinąć i przełożyć tak, aby nawijająca się na kołek struna docisnęła jego końcówkę. To najlepsza ochrona przed samoistnym luzowaniem się struny podczas nawijania.
Bardzo ważny jest kierunek nawijania strun.
W przypadku główek gitar z kluczami w dwóch rzędach, a więc praktycznie wszystkich gitar akustycznych struny E, H i G należy nawijać zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Pozostałe struny nawijamy w kierunku przeciwnym. Struny muszą zawijać się równomiernie w dół kołka, co zapewnia im lepszy docisk do siodełka, a co za tym idzie, lepsze brzmienie i dłuższe wybrzmiewanie. Zwoje nie powinny się krzyżować. Staranne nawinięcie gwarantuje pewne trzymanie stroju. Po wstępnym nastrojeniu gitary warto zniwelować ewentualne luzy z wyczuciem naciągając każdą ze strun niczym cięciwę łuku. Po takim zabiegu należy ponownie dostroić instrument. Niezależnie od częstotliwości wymian strun warto zatroszczyć się o ich stan. Pamiętajmy o tym, aby nasze ręce były czyste i suche. Zawsze po zakończeniu gry powinniśmy wyczyścić struny przy pomocy szmatki i płynu.
I to wszystko, miłego grania!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *